Vážení učitelé, studenti, rodiče,

od dubna 2018 působí na naší škole školní psycholožka Mgr. Dima Salibová. Ve spolupráci s výchovnou poradkyní a metodičkou prevence bude školní psycholožka zajišťovat pedagogicko-psychologické poradenství v souladu s vyhláškou č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních v platném znění (novela – vyhláška 197/2016 Sb.). Práce školního psychologa se řídí etickým kodexem.

S čím školní psycholog může pomoci?

Studenti se mohou obracet na školního psychologa, při řešení svých vztahů ve škole i mimo školu, ve výukové problematice a volbě dalšího studia, v osobnostní problematice, při pocitu ohrožení či nadměrném stresu, nebo s čímkoliv o čem si potřebují důvěrně popovídat. Školní psycholog je k dispozici i rodičům, pro konzultace ohledně otázek vhodného vedení dítěte s výchovnými či vzdělávacími potížemi a jak správně řešit školní přípravu, případně kázeňské, výukové, adaptační či rodinné problémy. Dále může pomoci při rozhodování o volbě povolání.

Školní psycholog také spolupracuje s pedagogy, pomáhá jim zlepšit atmosféru ve třídě, pomáhá řešit výukové a výchovné problémy jednotlivých studentů, systematicky spolupracuje na prevenci negativních jevů jako např. šikana, záškoláctví, závislosti, rasismus aj., případně pomáhá řešit již vzniklé rizikové jevy. V případě aktuálních třídních problémů může realizovat krátkodobé intervenční programy. Dále provádí anonymní šetření s cílem zkvalitnit systém výuky a přístup k žákům ze strany školy a poskytuje konzultace pedagogům zaměřené na přípravu a naplňování individuálních vzdělávacích plánů pro integrované studenty.

Školní psycholog v případě potřeby spolupracuje i se školskými poradenskými zařízeními (pedagogicko-psychologická poradna, speciálně pedagogické centrum), zdravotnickými a dalšími zařízeními, ale nemá kompetence pedagogicko-psychologické porady, tj. neprovádí pro školu právně závaznou diagnostiku studentů a jejich problémů s učením. Může ale velmi dobře pomoci studentům či rodičům ve spoustě konkrétních obtíží, např. při problémech v chování k vrstevníkům, dospělým, při mimořádných či vleklých problémech v rodině apod.

Jak probíhá spolupráce?

Ke školnímu psychologovi se studenti dostávají na doporučení učitele, na žádost rodičů i na základě vlastního přání a potřeby. Pracuje se se třídou jako kolektivem v rámci třídnických hodin či tematických skupinových aktivit anebo s jednotlivými studenty. Všem rodičům je předložen k podpisu generální souhlas s činností psychologa na škole, kterým umožňují pouze to, aby se dítě účastnilo skupinových aktivit organizovaných psychologem a dále aby jejich dítě mělo možnost samo v případě potřeby psychologa kontaktovat. Pokud rodiče tento souhlas nepodepíší, psycholog jejich dítě z těchto aktivit vynechává.

Individuální spolupráce se odvíjí od konkrétní zakázky, může mít podobu jednorázové konzultace nebo dlouhodobější charakter, vždy ale probíhá na základě souhlasu studenta samotného a jeho rodičů, který je stvrzen podpisem (viz. Individuální informovaný souhlas). Obsah konzultací je důvěrný, jakékoli výstupy směrem ke škole nebo dalším institucím jsou podávány pouze s výslovným souhlasem studenta a jeho zákonných zástupců. Veškerá dokumentace školního psychologa je archivována. Přístup k dokumentaci o studentovi mají pouze zákonní zástupci studenta (popř. student).

Pro studenty naší školy a jejich rodiče je služba školního psychologa bezplatná.

Kontakt:

• Tel 211 153 630
  • Mob 774 184 588
  • Email dima.salibova@gymspit.cz

Konzultační hodiny ve škole jsou v těchto dnech:

• Po 9.00 – 17.30
  • Čt 9.00 – 17.30
  • Pá (každý lichý) 9.00 – 14.00

Pracovna se nachází vedle učebny hudební výchovy.

Osobní schůzku je doporučeno předem domluvit, nejlépe e-mailem, pokud nepůjde o krizovou a akutní situaci, která bude řešena pružně a přednostně. V době konzultace nebo práce se třídou se nepřijímají telefonáty (na mobilu je možné zanechat SMS zprávu). V případě potřeby je možné čas schůzky v uvedených dnech přesunout na pozdější hodinu.