Výběrový poznávací zájezd „CERN 2007“

(Česko – Německo – Švýcarsko – Francie)

V čem je tento zájezd výběrový?

Výběrovost spočívá v tom, že se může sice přihlásit kdokoli, ale přednost budou mít:

·       starší studenti,

·       studenti, kteří projevují zájem především o fyziku a současné přírodovědné poznání,

·       ti, kteří se dříve přihlásí a zaplatí zálohu.

Dále se tímto adjektivem míní, že se nejedná o zájezd pro jednu třídu, ale o akci  „průřezovou“(mohou se jí  případně zúčastnit i opravdoví zájemci z řad bývalých posluchačů).

O co vlastně jde?

Jde o zájezd především do unikátní špičkové laboratoře pro výzkum elementárních částic (CERN), která se dobudovává nedaleko Ženevy. Jedná se o celosvětově unikátní komplex urychlovačů a laboratoří - jeden z vrcholů moderní fyziky. Zde se má potvrdit (či dokonce rozšířit) pohled lidstva na strukturu hmoty. Po spuštění obřího urychlovače, který má plnit sny autorů science-fiction, se do prostor, které navštívíme, jen tak v budoucnu jistě nedostanete, protože nebudou pro veřejnost přístupné. Tyto části budou uzavřeny, a co se v nich pak bude dít, budou bedlivě sledovat pouze umělé oči špičkových detektorů.

V CERNu se provádí „pouze“základní výzkum, který se nás sice bezprostředně nedotkne, jeho důsledky však mohou v budoucnu ovlivnit každého z nás (jako např. www stránky, které vznikly právě pro potřeby CERNu). Proto je určitě více jak vzrušující být při tom (resp. v posledních okamžicích „před tím“), tedy v místech, kde se to vše rodí…..

Co můžete dále vidět?

Kromě již zmíněné laboratoře pro výzkum elementárních částic, ve které se budeme pohybovat celý jeden den (o její historii a současnosti se můžete dočíst např. zde), navštívíme Německé technické muzeum v Mnichově (jeho prohlídce věnujeme celý den a uvidíte, že i to je málo) a pravděpodobně Musée Jean Tua de l´Automobile, de la Moto, et du Cykle a mnoho dalších technických zajímavostí. Na své si přijdou i milovníci architektury při návštěvě čarokrásné Ženevy (nezapomeneme se podívat do katedrály, nebo do Muzea staré Ženevy, pokud bude pěkné počasí můžeme podniknout vyjížďku po Ženevském jezeře a navštívit i malebné městečko Yvoire). Rádi bychom uspokojili i nohy turisty a obdivovatele Alpských štítů. Co může být krásnější, než si vychutnat výškový rozdíl cca 2,5km při cestě z Chamomix na Aiguille du Midi a takřka na dosah ruky mít běloskvoucí štít  Mont Blanc. Uděláme si pěší výšlap podzimními Alpami a třeba se podíváme i do ledovce. To samozřejmě v případě příznivého počasí. Pokud ale horské masivy nebudou chtít být spatřeny, prohlédneme si některá zajímavá místa v okolí Ženevského jezera.

Kolik to bude stát?

Předpokládaná cena je cca 7500,-Kč; rádi bychom, kdyby se zájemci přihlásili u prof. Gottwalda (viz kontakty) a co nejdříve (nejlépe do konce července) zaplatili zálohu ve výši 4000,-Kč na účet školy KB-NONET 128500207/0100 ( jako var. symbol uveďte prosím rodné číslo účastníka zájezdu), zbývající částku  pak tak, aby na účtu školy byla nejpozději 15.9.2007.

Co vlastně cena zahrnuje?

Dopravu zájezdovým autokarem Karosa (klimatizace, video, bufet), základní úrazové pojištění (je možno se samozřejmě připojistit), průvodce, ubytování se snídaní (1x na našem území, 2x ve Formuli 1), vstupy do muzeí a odborných pracovišť, lanovka na Aiguille du Midi.Pokud se některá část programu neuskuteční a nebude adekvátně (vzhledem k ceně) nahrazena, bude příslušná finanční částka vrácena.

Kdy to bude?

25. - 30.9.2007

Jaký bude předběžný program?

25.9. – Odjezd v 7:15 od školy. Kleť, Lipno, event. doly v Příbrami. Ubytování v Železné Rudě.

26.9. –  Snídaně. Návštěva muzea v Mnichově (9:00-17:00). Noční přejezd do Ženevy.
27.9. –
Prohlídka  Ženevy. Ubytování na okraji Ženevy.

28.9. Snídaně. Chamomix, nebo alternativní program v oblasti Ženevského jezera (např. LausanneVeveyChillon). Návrat na ubytování.

29.9. – Snídaně. CERN (9:00 -16:00). Noční přejezd.

30.9. Příjezd ke škole v dopoledních hodinách.

Jaký je kontakty na organizátory?

Telefonicky na prof. Gottwalda (pokud máte jeho číslo), event. emailem zde.

Přihlašujte se prosím elektronicky zde.

Jaký bude pravděpodobný pedagogický dozor?

St.Gottwald, E.Přechová, M.Ciburová, E.Justová

Kdo ještě na organizaci participuje?

Na přípravě se podílí cestovní kancelář MAMUT- TOUR Beroun.

Jaké bude počasí?

Sledujte na internetových stránkách, např. zde.